Under sommaren 2026 kom ett utredningsuppdrag om att utreda riksintressen från regeringen. Enskild utredare ska vara Anders Sjelvgren som tidigare varit GD på Boverket.
Uppdraget går ut på att lämna förslag på en utvecklad nationell fysisk planering av mark- och vattentillgångar genom bland annat moderniserade och mer ändamålsenliga bestämmelser för hushållning med mark- och vattenområden, en stärkt statlig styrning av riksintressemyndigheternas utpekanden av mark- och vattenanspråk samt en ordning för hur avvägning och prioritering ska ske mellan intressen som är oförenliga.
Översynen ska syfta till att uppdatera systemet för att utifrån en samlad samhällsekonomisk analys, bättre kunna möta de utmaningar som Sverige står inför.
Utredaren ska bl.a.
Utöver detta har regeringen i september uppdragit åt samtliga myndigheter som ansvarar för olika Riksintressen att bistå utredningen med stöd i olika delar av utredningens uppdrag:
Boverket har i uppdrag att samordna uppdraget och framtagandet av de underlag som tas fram.
Uppdraget ska redovisas senast den 5 maj 2028.
Här kan man läsa mer om de båda regeringsuppdragen:
Här är själva utredningsuppdraget:
En utvecklad nationell fysisk planering av mark- och vattentillgångar – Regeringen.se
Här formuleras riksintressemyndigheternas uppdrag:
Här är SGUs kriterier för riksintresse för bergmaterialförsörjning:
https://www.sgu.se/globalassets/mineralnaring/lagstiftning/sektorsbeskrivning.pdf